Menu

Bazinga

Felietonem w beton. Blog Polaka gorszego sortu, do tego cyklisty.

Między polityką, nepotyzmem i kompetencjami

bazinga

Gdzieś każdy musi pracować. Nie jest tak, że jak ktoś ma kompetencje, to nie może być nigdzie zatrudniony. Nie dajmy się wariować” [1] - wicepremier Matusz Morawiecki w "Faktach po Faktach" uzasadnił proceder zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższych rodzin polityków.

Bazinga! – Jak powszechnie wiadomo nepotyzm i politykę dzieli tylko jedna kwestia, znana z klasycznego dylematu jajka i kury - co było pierwsze? Ponoć nepotyzm narodził się zaraz po tym, jak wybrano pierwszego władcę wioski. Według teorii bazującej na oglądzie obecnej polityki, nepotyzm stanowi tak standardowe działania zwycięskiej partii, że politykom nie chce się nawet wyjaśniać wyborcom, iż nepotyzm to nie nepotyzm. Wicepremierowi Morawieckiemu się zachciało.

Nepotyzm idzie ręka w rękę z polityką. Problem w tym, że w parze z polityką nie idą kompetencje. A tym samym kompetencje nie idą w parze z nepotyzmem. Jeśli ktoś ma odpowiednie kompetencje do pracy na konkretnym stanowisku w konkretnej branży nie musi czekać, aż partia tatusia tudzież kolegi tatusia wygra wybory. Co więcej, w takich przypadkach osoba o odpowiednich kompetencjach zrobi wszystko, by nie kojarzono jej z polityką.

„Gdzieś każdy musi pracować”. Nie musi, ale może. Fakt. „Nie jest tak, że jak ktoś ma kompetencje, to nie może być nigdzie zatrudniony”. Prawda. Problem w tym, że żadne z tych zdań nie ma związku z zatrudnianiem rodzin, znajomych i znajomych znajomych na mniej lub bardziej eksponowanych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa albo w urzędach. Nepotyzm pozostaje nepotyzmem.

„Nie dajmy się zwariować”. Słuchając wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego i jego koleżanek i kolegów z rządu oraz zestawiając poszczególne cytaty z sondażowymi słupkami poparcia mam wrażenie, że już troszkę na to za późno.

 

[1] www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/morawiecki-o-zatrudnianiu-czlonkow-rodzin-politykow,730386.html

 

© Bazinga
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci